Po przyjęciu do szpitala większość leczonych dostaje kroplówkę.

Zdrowie
Po przyjęciu do szpitala mnogość chorych otrzymuje kroplówkę. Jest to bardzo powszechny typ podawania płynów i leków, dzięki któremu mogą one zadziałać szybko i efektywnie. Dlaczego kroplówka staje się tak popularna? Co powoduje, że lekarze wolą podać płyny lecznicze zwłaszcza za jej użyciem, zamiast doustnie?
Kroplówka – co to takiego?
Kroplówka czyli plastikowy zbiornik z płynem, który za pomocą przewodu podpiętego do wenflonu stopniowo wpływa do żył. Wielokrotnie jest to wodny roztwór soli fizjologicznej w fizjologicznym natężeniu. Łatwo w nim rozpuścić różnorodne leki, przeważnie przeciwbólowe albo moczopędne. Tak samo często zawartość kroplówki to płyn z glukoza. Wenflon to specjalna igła wkłuwana dożylnie do żył obwodowych. Za jej pomocą substancje umieszczone w płynie w środku kroplówki dostają się wprost do krwiobiegu. Dzięki temu leki szybko trafiają do określonego miejsca i efektywnie działają już po kilku min..
Kroplówka – dlaczego jest dobra?
Lekarstwa podawane doustnie muszą przejść stosunkowo długą drogę zanim trafią do krwi i zaczną działać. Po zażyciu ulegają przebiegom trawienia i wchłaniania, niekiedy potrzebują także aktywacji przez metabolizm wątrobowy. Natomiast substancje lecznicze podane drogą kroplówki trafiają wprost do krwiobiegu i mogą już działać od razu. Prościej jest także kontrolować w ten sposób wartość leku, bo procesy trawienia oraz wchłaniania bywają osobniczo zmienne oraz zależą od wielu czynników. Ich ominięcie pozwoli na osiągnięcie pożądanego poziomu leku natychmiast po przekazaniu.
Kroplówka – co da się podać za jej pomocą?
Jeśli zawartość kroplówki stanowi jedynie wodny roztwór soli fizjologicznej, wówczas odpowiada ona za właściwe nawodnienie pacjenta. To szczególnie przydatne po różnego rodzaju urazach, krwawieniach, czy w czasie okołooperacyjnym. Często drogą dożylną jest podawana również glukoza, najczęściej u osób chorych na cukrzycę albo wyniszczonych i niedożywionych. W szpitalach popularną rzeczą jest też podawanie za pośrednictwem kroplówki leków przeciwbólowych. Funkcjonują one wówczas sprawniej i efektywniej, co jest szczególnie ważne w bólu związanym z zabiegiem operacyjnym.
Często w kroplówkach rozpuszcza się także lekarstwa moczopędne, przydatne zwłaszcza u chorych z niewydolnością nerek lub serca. Roztwór podawany dożylnie to także świetna metoda naprawiania niedoborów i nieprawidłowości elektrolitowych, np. niedoboru sodu, magnezu, witamin. Taką praktykę używa się u osób starszych, wyniszczonych, spożywających duże ilości alkoholu, u jakich deficyty minerałów są spotykane. Wlew magnezu do żył jest jeszcze popularny u kobiet w ciąży, jakim zagraża przedwczesny poród, gdyż pierwiastek ten funkcjonuje rozkurczająco na mięsień macicy. Za pomocą kroplówki łatwo również wyrównać stężenie żelaza u osób z anemią.

Autor: kroplówka Gdańsk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *